Na vrh plamena svijeće stavimo porculansku pločicu, što zamijećuješ?Što nastaje?(ispitaj topljivost u vodi, opip) Iznad plamena svijeće oprezno prinesi čašu s debljih stijenki okrenute otvorom prema dolje.Koja se tvar izlučila? (svojstva). Molim Vas da mi što prije odg. rad treba biti predan do 4.11.2004.

Ime i prezime: Dajana Hrvatin dajana_5@net.hr

Pa što ti misliš, da ću ja uzeti svijeću, zapaliti ju, na vrh plamena staviti porculansku pločicu i napisati ti što sam zamijetio? Ja to neću učiniti iz dva razloga: prvo, zato što sam to u životu već nekoliko puta učinio, i drugo, zato što je to tvoj zadatak. Dakle, uzmi svijeću, zapali ju, na vrh plamena stavi porculansku pločicu i napiši što primjećuješ! Ako nemaš porculansku pločicu, snađi se - uzmi npr. deblju staklenu pločicu ili kamen, ili kredu... i sve to zapiši! Zatim provjeri topi li se dobivena tvar u vodi, opipaj dobivenu tvar i vidi kakvi će ti biti prsti od nje, i da ne ponavljam čitavo pitanje do kraja, učini sve što treba, zapiši svoja zapažanja i odgovor predaj do 4. 11. 2004.

Ljudi dragi, shvatite da se prirodne znanosti uče opažanjem, a ne štrebanjem. Zemlja je okrugla ne zato što to piše u knjizi, niti zato što tako kaže nastavnik, nego zato što za vrijeme pomrčine Mjeseca na Mjesecu možeš vidjeti Zemljinu sjenu koja je okrugla. Isto tako, tvar koja se izlučuje iz plamena svijeće je one boje koje jest, ne zato što to ja tako kažem, nego zato što ćeš ti sada načiniti pokus i osobno se uvjeriti da je to tako.

Ja ti sada mogu npr. reći da će se izlučiti neka žuta tvar. Hoćeš li mi VJEROVATI? Ne moraš mi vjerovati, kad možeš PROVJERITI i uvjeriti se da sam ti (namjerno) rekao krivo. Nadam se da je ova rečenica potaknula znatiželju: Ako nije žute, kave je onda boje? Idem načiniti pokus i provjeriti!

Nažalost, mnoge tvrdnje ne možemo osobno provjeriti. U njih možemo vjerovati ili ne vjerovati, ali sve ono što možemo provjeriti (pokusom ili razmišljanjem, jer i logičko razmišljanje je način spoznaje!) trebali bismo provjeriti. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr