Molim vas da mi postupno rješite ovaj zadatak. Otopljeno je 50g modre galicee u vodi. W(voda)= 32.48% Kolika je masa vode. Takvi su zadaci na općinskom pa vas molim ako mi možete dati još ovakvih primjera zadataka s računanjem? Hvala?

Ime i prezime: Nino Rudman Ninoslav@zg.tel.hr

Nino za ove zadatke trebaš shvatiti koncept masenog udjela i to je sve.

Maseni udio komponente A u sustavu s više komponenata definiran je kao omjer mase komponente A i mase cijelog sustava

wA = mA / (mA + mB + ...).

Suma masenih udjela svih komponenti nekog sustava jednaka je 1. Maseni udio izražen je često u postotcima, tada je vrijednost udjela pomnožena sa sto.

Dakle poznata ti je masa modre galice i maseni udio vode.
Prvo valja izračunati ukupnu masu sustava i potom od nje odbiti masu modre galice da dobiješ masu vode.
1. Maseni udio vode podijeli sa sto i rezultat odbij od 1 (tako dobiješ maseni udio modre galice).
2. Masu modre galice podijeli s njenim masenim udjelom (tako dobiješ masu sustava).
3. Odbij od dobivene mase masu modre galice (to je masa vode.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr