Što je to uparavanje?

Ime i prezime: Vedran Šuga amalija.sugar@pu.htnet.hr

Uparavanje je postupak izolacije otopljene tvari iz otopine na način da se otapalo "izvuče" (odstrani) u obliku pare. To se postiže zagrijavanjem otopine ili sniženjem tlaka (ili, najčešće, na oba načina istovremeno).

U primitivnijoj izvedbi uparavanje se radi tako da se na otvor tikvice koja sadrži otopinu koju želimo upariti priključi vakuum vodene sisaljke, tikvica se uroni u toplu vodu i mućka, pri čemu otapalo polako isparava i njegove pare izvlači vakuum. Na kraju postupka u tikvici preostane posušena tvar koja je bila otopljena u otapalu.

U suvremenijoj izvedbi tikvica se priključi na tzv. vakuumski uparivač, uređaj koji rotira tikvicu uronjenu u toplu vodu i istovremeno iz nje izvlači pare otapala. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr