Koja je uloga mliječne kiseline u mišićima čovjeka?

Ime i prezime: Tino Klancir tino_klancir@yahoo.com

 


Mliječna kiselina nastaje u stanici kad stanica ima velike zahtjeve za energijom. Cijeli proces prizvodnje ATP-a (koji kasnije u stanici služi kao izvor energije za druge procese) u stanici naziva se glikolizom. Odvija se u dva dijela i to u razlicitim dijelovima stanice. Prvo u citoplazmi, a kasnije u mitohondrijima. Za nastajanje mliječne kiseline bitan je prvi proces. Ukratko, u prvom procesu kroz niz od devet reakcija iz glukoze nastaje piruvat (anion pirogrožđane kiseline, vidi sliku dolje). Dakle, molekula glukoze koja ima šest atoma ugljika je pocijepana na dva fragmenta od tri atoma ugljika. Ovo cijepanje molekule glukoze sam naveo jer je to prvo. Na koncu glikolize je sav ugljik iz glukoze preveden u CO2. Usput su još nastale dvije molekule ATP-a (dvije su se potrošile, ali nastalo ih je četiri) i jedna molekula NAD+ je reducirana u NADH. NAD+ je skraćenica za nikotinamid- adenin-dinukleotid, koenzim koji kao takav sudjeluje u mnogim reakcijama oksidacije i, u reducuranom obliku, redukcije.

Piruvat, nakon što nastane, može završiti u mitohondriju gdje ulazi u ciklus limunske kiseline i biti preveden do CO2 uz nastajenje još velikih količina ATP-a. Za ciklus limunske kiselina potreban je kisik (aerobni uvjeti). Ako se kisik ne može dovoljno brzo dopremati do stanice, proizvodnja energije u tom ciklusu je time ograničena. Kako stanica može imati još veće potrebe za energijom, treba ubrzati prvi dio glikolize. Ono što se ovdje sad javlja kao problem je potrošeni NAD+. Nastali NADH treba oksidirati natrag u NAD+ (što znači da se nešto mora reducirati). Piruvat je u anaerobnim uvjetima konačno produkt, nepotreban za slijedeće reakcije, pa stanica njega reducira do mliječne kiseline odnosno njenog aniona laktata. Reakcija je katalizirana enzimom i nastaje samo S mliječna kiselina (vidi sliku). Reakcije u kojima nastaje samo jedan stereoizomer nazivaju se stereospecifičnima.



Ima li sama mliječna kiselina neku ulogu u organizmu ne znam. Ako se nagomila u mišićima uzrokuje upalu. Stanica ju vjerojatno može izlučiti, a sigurno se može ponovno oksidirati do piruvata koji će zatim otići u ciklus limunske kiseline.

Neke bakterije piruvat reduciraju do etanola. Prije toga s piruvata skinu karboksilnu skupinu da bi dobili acetaldehid ili etanal koji se onda reducira s NADH. Zbog te reakcije mošt postaje vino.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija