Možete mi pomoći u ovom zadatku? Odredi broj protona, elektrona i neutrona u S2- Ako je Z 12 da li je broj elektrona 12 ili 14 jer je atom primio dva elektrona? Znači li to da je protona 12 ili 10? hitno je!!! Hvala na svim odgovorenim pitanjima!!!!

Ime i prezime: Nino Rudman Ninoslav.Rudman@public.CARNet.hr

Odakle ti uopće ideja da je redni broj sumpora 12?

Krenimo najprije od sumporovog atoma. Redni (ili atomski) broj sumpora je 16 (provjeri u periodnom sustavu elemenata). To znači da sumporov atom ima 16 protona. Relativna atomska masa sumpora je 32 (također provjeri u periodnom sustavu). To znači da sumporov atom ima 16 neutrona (jer je 32 - 16 = 16; podsjećam te da su elektroni toliko lagani da ih ne treba uzimati u obzir kod računanja relativne atomske mase). Naglašavam da je u ovom slučaju broj neutrona slučajno jednak broju protona. To ne mora uvijek biti tako. S druge strane, broj elektrona u elektroneutralnom atomu uvijek je jednak broju protona, dakle atom sumpora ima 16 elektrona.

Promotrimo sada sulfidni ion, S2-. On nastaje tako da atom sumpora primi dva elektrona. Prema tome, broj protona i neutrona se neće promijeniti, a broj elektrona će porasti za dva. Slijedi da ion S2- ima 16 protona, 16 neutrona i 18 elektrona.

Kad bi se broj neutrona promijenio dobili bismo drugi izotop sumpora, a kad bi se broj protona promijenio onda to više ne bi bio sumporov atom, nego atom nekog drugog elementa. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr