Molim vas,da mi pomognete. Dobili smo zadatak: m (uzorka) = 0,43 g m ( CO2) = 1,10 g m ( H2O) = 0,45 g _____________________ Traži se empirijska formula? Hvala!!!

Ime i prezime: Ivana Zlački Ivana_Zlacki@net.hr

Ivana, iskreno rečeno, sumnjam da tvoj profesor postavlja tako nedefinirana pitanja. (Eventualno može biti da vam je ovo dao kao problem jer bi to trebao biti trivijalan zadatak za maturante!)

Iz onoga što si navela dade se zaključiti da je uzorak nekog spoja spaljen u kisiku i da su kao produkti gorenja nastali CO2 i H2O te su im određene mase. Ako su to produkti gorenja onda je sigurno da spoj sadrži ugljik i vodik. Nije sigurno sadrži li spoj još neki element osim toga,a taj bi jedino mogao biti kisik (drugi elementi bili bi dobiveni ili kao oksidi ili u elementarnom stanju).
Kako znati ima li kisika u spoju?
Tako da utvrdiš je li zbroj masa dobivenog ugljika i vodika (masa dobivenog CO2 puta maseni udio ugljika u CO2 i masa vode puta maseni udio vodika u vodi) manji ili jednak masi uzorka. Ako je jednak onda kisika nema, ako je manji onda je razlika u masi masa kisika.

Pomoću masa ugljika i vodika (i eventualnog kisika) izračunaj njihove množine i dobivene vrijednosti podijeli s najmanjom od njih. Tako ćeš dobiti neke brojeve koje ćeš možda morati pomnožiti nekim zajedničkim višekratnikom da dobiješ male cijele brojeve s kojima ćeš napisati empirijsku formulu spoja.

Dakle CxHyOz je emprijska formula spoja (potencijalno sadrži kisik), a x, y i z su mali cijeli brojevi.

Javi jesi li uspjela.

Pozdrav.