Ime i prezime: Tomislav tbradvica@yahoo.com

Molekulsku strukturu propandiena (ili alena, H2C=C=CH2) možemo prikazati slikom ovako:

Lijevo je obična strukturna formula, a desno je prikazana tzv. Newmanova projekcija. Sva su tri ugljikova atoma smještena linearno, tj. na istom pravcu. Na krajnjim (terminalnim) ugljikovim atomima (označenima na slici brojevima 1 i 3) povezana su po dva atoma vodika. Vrlo je bitno je uočiti da su ravnine definirane atomima H-C(1)-H i H-C(3)-H okomite, za razliku od molekule etena (ili acetilena, H2C=CH2) kod koje svi atomi leže u istoj ravnini.

Veze između atoma C1 i C2, te C2 i C3 su dvostruke, dakle u oba slučaja postoji σ-veza i π-veza, pri čemu su π-veze također međusobno okomite. Veze C-H su, dakako, jenostruke σ-veze.

Hibridizacija krajnjih ugljikovih atoma je sp2, a središnjega sp. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr