Puno pozdrava i pohvala stranici! Imam mali problem s jednim zadatkom i molila bih za pomoć. Zadatak glasi: Pri pripremi 1 mola Fe2O3 pri standardnim uvjetima oslobodi se iz elemenata 187,25 kJ/mol produkta. Izračunaj promjenu entalpije pri razlaganju Fe2O3 pri istim uvjetima. Prvi problem javlja se jer ne znam jednadžbu reakcije, a budući da standardna entalpija stvaranja Fe2O3 nije broj naveden u zadatku, pretpostavljam da u toj reakciji postoji još neki produkt ili nešto slično??? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Nina Gregl deepblueocean13@yahoo.com

Nina bok!

Drago mi je da se javljaš.
Pitanje ti je dosta zbrkano postavljeno.
Ipak, čini mi se da je problem jednostavan - entalpija je ipak funkcija stanja.
Za funkcije stanja vrijedi da ne ovise o vremenu trajanja i načinu (putu) na koji je promjena izvedena.
Ovo zapravo kaže da će promjena neke funkcije stanja, recimo entalpije, iz početnog stanja sustava (A) u konačno stanje (B) biti jednaka bez obzira kako (i kada) će to stanje B biti postignuto.
Primjerice, nadmorska visina je takva veličina i na nju se ovo može promjeniti.
Kreneš li na Sljeme iz svoje kuće (koja je na nekoj nadmorskoj visini) bez obzira kojim putem išla
(preko Gajnica, preko Dubrave, preko Mihaljevca - možeš slobodno skočiti i do Pariza)
ili kako (pješice, trčeći, autom, helikopterom)
razlika u nadmorskoj visini tvoje početne točke i konačne uvijek je ista
(ukoliko ne dođe do neke tektonske katastrofe :) - nadamo se da neće).
I sad da to odmah iskoristimo - vratiš li se nazad na polaznu točku promjena je ponovo ista samo suprotonog predznaka. Kad si se popela predznak je + (tvoj je položaj viši), a kad si sišla predznak je - (tvoj je položaj niži).

Ja bih ovo primjenio na tvoj problem i rekao da je odgovor + 187,25 kJ mol-1. Za razlaganje je potrebno uložiti energiju. Toliko sam uspio shvatiti iz postavljenog pitanja.

Pozdrav.

P.S.

Kad imaš više jedinica onda ih terba pisati odvojeno:

ne kJmol-1 već kJ mol-1
ne kgms-2 već kg m s-2
ne JKmol-1 već J K mol-1.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr