bio bih vam zahvalan kad biste riješili ova dva zadatka 1.Izračunaj masu smjese željeza i sumpora koja sadrži 10g sumpora, a maseni udio sumpora je 40% 2.Izračunaj masu vodika koji nastane elektrolizom 100 kg vode. Hvala!!!

Ime i prezime: Nino Rudman Ninoslav.Rudman@public.CARNet.hr

Neću ti riješiti zadatke, samo ću ti malo pomoći da ih sam riješiš.

(1) Imaš smjesu sumpora i željeza. Sumpora ima 10 g i tih 10 g čini 40 % ukupne mase smjese. Koliko onda u smjesi ima željeza? Naravno, preostalih 60 %. Koja je masa željeza? Naravno, malo veća od 10 g (jer je 60 % veće od 40 %). Koliko puta veća? Pa onoliko koliko je puta 60 % veće od 40 %. Masa željeza je, dakle, (60/40) · 10 g. Masu smjese dobit ćeš tako da upravo izračunatoj masi željeza pribrojiš zadanu masu sumpora.

(2) Elektrolizom vode nastaju vodik i kisik. Relativna molekulska masa vode je 18, od čega na vodik otpada 2, a na kisik 16. To znači da ćemo elektrolizom 18 miligrama, grama, kilograma, tona... vode dobiti 2 miligrama, grama, kilograma, tona... vodika i 16 miligrama, grama, kilograma, tona... kisika. A koliko ćemo vodika dobiti elektrolizom 100 g vode? Pa onoliko puta više od 2 g koliko je puta 100 g veće od 18 g.

Nadam se da je sada jasnije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr