JE LI MOGUCE OD GRAFITA NAPRAVITI DIJAMANT? KAKO NASTAJE NAFTA?

Ime i prezime: JOSIP MALENICA Josip.Malenica@public.st.carnet.hr

Najprije dvije napomene:

1. Nemoj sve pisati velikim slovima jer izgleda kao da VIČEŠ na nas. Velika slova služe za isticanje JEDNE riječi u rečenici.

2. Ubuduće kada želiš postaviti dva pitanja onda ih postavi zasebno, a ne u istom pitanju, jer je nama tako praktičnije.

Sve ovo, dakako, vrijedi i za ostale.

A sada odgovori na pitanja:

Od grafita je moguće načiniti dijamant, no za to su potrebni vrlo ekstremni uvjeti (ogroman pritisak i temperatura) što je povezano s nizom tehnoloških problema. Tako dobiveni dijamanti obično su vrlo sitni i nešto lošije kakvoće od prirodnih, pa su praktički neupotrebljivi kao dragulji, no mogu se bez problema upotrebljavati za druge svrhe, npr. kao abrazivna sredstva (sredstva za brušenje). Inače je pri atmosferskom tlaku i sobnoj temperaturi grafit stabilna, a dijamant metastabilna faza ugljika, što znači da dijamant ima težnju prijeći u grafit. Srećom, taj je prelazak pri navedenim uvjetima vrlo spor. Više o faznim pretvorbama ugljika pročitaj ovdje.

O nafti i drugim fosilnim gorivima puno smo pisali na e-školi kemije. Pročitaj si npr. članak Kristijana Kovača ovdje i Jurice Aleškovića ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr