mozete mi reci stručne nazive svih elemenata i po kome ili cemu su dobili ta imena?hitno je

Ime i prezime: Zvonimir Vlak mvlak@globalnet.hr

Kemijski elementi imaju imena, a ne nazive. Ne razumijem što ti znači "stručni nazivi"? Zar misliš da su hrvatska imena kemijskih elemenata "manje stručna" od, recimo, engleskih ili latinskih? Ako tako misliš, onda si u krivu.

Hrvatska imena kemijskih elemenata možemo podijeliti u tri skupine: narodna imena, kovanice i međunarodna imena.

Narodna imena imaju elementi poznati od pradavnih vremena. To su željezo, bakar, srebro, kositar, zlato, živa i olovo. Te su metale u doba alkemije ljudi magijski povezivali s nebeskim tijelima; željezo s Marsom, bakar s Venerom itd. Više o tome možeš pročitati u knjizi D. Grdenića Povijest kemije, Školska knjiga / Novi Liber, Zagreb.

Hrvatske je kovanice "skovao" Bogoslav Šulek (1816.-1895.). Od njegovih brojnih prijedloga danas su se zadržali samo vodik, ugljik, dušik i kisik. Šulek je predlagao i mnoga druga imena, npr. smrdik (za brom), jedik (za fluor), solik (za klor), svjetlik (za fosfor) itd.

Sva preostala imena kemijskih elemenata pripadaju u treću skupinu - to su međunarodna imena. Njihovi se hrvatski oblici tek neznatno razlikuju od latinskih ili engleskih oblika, npr. jod (hrvatski) = iodum (latinski) = iodine (engleski).

Što se tiče porijekla (etimologije) imenâ kemijskih elemenata, to je toliko opširna tema da bi se o njoj mogla napisati čitava maturalna radnja. Ukratko, po etimologiji imena elemente možemo podijeliti na one koji su ime dobili po mineralima, osobama, mitološkim bićima, nebeskim tijelima, geografskim lokalitetima, svojstvima (najčešće, no ne i nužno, boji) ili im je ime nastalo slaganjem više riječi. Pri istraživanju etimologije treba biti jako oprezan: tako, npr. element indij svoje ime nije dobio po Indiji, nego po indigu; ime elementa osmija nema veze s brojem osam, nego s grčkom riječi osme koja znači miris, itd. Jako dobar izvor informacija o engleskim imenima elemenata imaš ovdje.

Ako bi netko htio pisati maturalnu radnju na tu temu, a treba stručnu pomoć, neka mi se javi na e-mail - rado ću pomoći (što NE znači da ću mu sam napisati radnju, da ne bi bilo zabune!). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr