Molim vas,da mi napišete izvorni recept Friedriha Wohlera, kako se radi UREA?! Puno hvala!!!

Ime i prezime: Ivana Zlački Ivana_Zlacki@net.hr

Klikni ovdje, ovdje i ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Evo nešto iz povijesnih zakutaka:

Friedrich Wöhler bio je iznenađen kada je 1828. godine umjesto amonijeva cianata dobio ureu. U ono vrijeme bilo uobičajeno priređivati soli reakcijom dvostruke izmjene (recipročni parovi soli). Tako je bilo logično pokušati sljedeće:

AgOCN(aq) + NH4Cl(aq) → AgCl(s) + NH4OCN(aq)
ili
Pb(OCN)2(aq) + 2NH3(aq) + 2H2O(l) → Pb(OH)2(s) + 2NH4OCN(aq).

Nakon filtriranja, otopina je uparavana ne bi li istaložio amonijev cianata no pri tome je došlo do izomerizacije:

NH4OCN → CO(NH2)2.

Wöhlerov opis pokusa vrlo je skroman. Otopinu amonijeva cianata dobio je „...pretvorbom cianata srebra sa salmijakom ili cianata olova s otopinom amonijaka.”.

Wöhlerov pokus (njegovim riječima):

„...U kratkom prethodnom priopćenju, tiskanom u trećem svesku ovih anala, utvrdio sam da djelovanjem cijanogena na vodenu otopinu amonijaka, uz nekoliko drugih produkata, nastaje oksalna kiselina i kristalična bijela supstancija koja zasigurno nije amonijev cijanat, ali koja se unatoč tome uvijek dobiva kada se želi spojiti cijansku kiselinu s amonijakom, primjerice pri takozvanoj dvostrukoj izmjeni. Činjenica da pri sjedinjenju tih supstancija one izgleda mijenjaju svoju narav, i stvaraju novo tijelo, privukla je moju pažnju na to pitanje, a istraživanje je dalo neočekivani rezultat da spajanjem cijanske kiseline i amonijaka nastaje urea, činjenica koja je to više vrijedna pažnje što daje primjer umjetne proizvodnje organske, pravo rečeno animalne supstancije, iz anorganskog materijala...”

Wöhlerov modificirani pokus

U 12,5 mL vode otopi 5 g KOCN i 10 g (NH4)2SO4. Nastala otopina upari do suha na vodenoj kupelji. Ostatak nakon uparavanja zagrijavaj nekoliko minuta na temperaturi nešto nižoj od vrelišta vode, a potom iz njega ekstrahiraj ureu s 12,5 mL etanola. Etanolnu otopinu dekantiraj od zaostalog K2SO4 te ga još jednom ekstrahiraj sa 6 mL etanola. Dekantate pomiješaj i upari do suha da dobiješ ureu.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr