Dobar dan!Molio bih Vas za malu pomoć.Trebao bih za jednu djevojku koja je prvi razred par informacija u vezi s kemijom.Koje su fizikalne metode razdvajanja: 1.željezo i sumpor,2.jod i natrijev klorid,3.voda i etanol?Te bi Vas još zamolio za opis svake te pojedine metode,objašnjenje.ako je moguće što prije,jer je zaista hitno, do 21.9.2004. do 11.00h!Unaprijed Vam hvala!

Ime i prezime: Svetozar Đurđević aristokrat-europa@zg.htnet.hr

Kao prvo, mi na e-školi kemije ne volimo da nam se postavljaju rokovi.

Smjesu željeza (u prahu) i sumpora najjednostavnije je odijeliti magnetom. Magnet će privući željezo, ali ne i sumpor. Smjesu joda i natrijevog klorida možemo razdvojiti zagrijavanjem pri čemu će jod sublimirati, a natrijev klorid neće. Smjesu vode i etanola rastavit ćemo frakcijskom destilacijom, jer etanol ima niže vrelište od vode (na tome se temelji pečenje rakije).

I na kraju, sve je ovo gradivo osnovne škole, štoviše, to su osnovni primjeri koji se navode na početku gotovo svakog udžbenika kemije za sedmi razred! Čudi me da netko tko je završio osnovnu školu to ne zna. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr