UPOMOĆ!!! Rubidijev jodid kristalizira po istom tipu jedinične kristalne čelije kao i cezijev klorid, a to je prostorno centrirana kocka. a) Kolika je najmanja udaljenost između rubidijeva i jodidnog iona ako je polumjer rubidijeva iona 1,49 · 10-10 m, a jodidnog iona 2,17 · 10-10 m. Rezultat izrazi u pm. b) Izračunaj volumen jedinične čelije. Rezultat izrazi u cm3 c) Napiši elektronskie konfiguracije rubidijeva i jodidnog iona.

Ime i prezime: MARINA LUČIĆ @

Kao prvo jedinična ćelija cezijevog jodida nije volumno centrirana kocka.
Taj izraz koristi se samo za one strukture koje su izgrađene od jedne vrste jedinki (primjerice struktura metala - svi atomi su iste vrste) što ovdje nije slučaj.

Strukturu cezijevog klorida bolje je shvatiti kao dvije penetrirajuće primitivne slagaline dviju vrsta iona.

Sličnost s volumno centriranom strukturom je velika no takvu vrstu strukture zovemo tipom slagaline cezijevog klorida.

Jednako ne valja reći da je jedinična ćelija NaCl plošno centrirana kocka. Opet je riječ o dvije vrste iona, a svaka od njih čini plošno centriranu slagalinu i te dvije slagaline se prožimaju.

Nakon terminoloških upozorenja idemo na problem.

Znaš li kojem tipu ionskih slagalina struktura pripada ne bi trebalo biti problema s ovakvim zadacima.

Smjesti jodid ione na vrhove kocke, a u njeno središte rubidijev ion.

U kojem smjeru bi se ioni mogli dodirivati?
U smjeru prostorne dijagonale, D.

Uz pretpostavku da se ioni dodiruju onda je najmanja udaljenost među njima jednaka sumi njihovih radijusa.

Dakle, treba zbrojiti njihove radijuse i izraziti rezultat u pikometrima (1 pikometar = 1 x 10-12 m).

Volumen jedinične ćelije jedan je kubu brida, V = a3.

Zbrajanjem radijusa dobiješ polovinu duljine prostorne dijagonale, D.

Sad treba naći vezu između duljine brida kocke, a, i duljine prostorne dijagonale, D. Primjenom Pitagorinog poučka dobiješ D = a puta korijen iz 3.

Za zoran prikaz nacrtaj kocku pa prvo izvedi izraz koji povezuje duljinu brida kocke, a, i dijagonale plohe, d.
Za to treba otkriti koji pravokutni trokut sadrži i brid, a, i dijagonalu plohe, d.

Nakon toga pronađi pravokutni trokut koji sadrži i brid kocke, a, i prostornu dijagonalu, D, i izvedi potreban izraz (eh, kako je dobar taj magareći poučak :)).

Za elektronske konfiguracije posluži se shemom redoslijeda popunjavanja orbitala koju imaš u svakom udžbeniku.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr