Konkretno sam mislio na čišćenje epruvete u kojoj sam grijao ureu. Koji su boja, talište, vrelište, pogodna otapala, postojanost pri višoj temperaturi i inertnost/reaktivnost cijanurne kiseline? U čemu je sve topljiv biuret?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

 


Epruvetu pokušaj očistiti toplom vodom, deterđentom i četkicom za epruvete. Ako to ne ide, ulij u nju kromsumpornu kiselinu, ostavi ju da stoji preko noći i drugi dan bi ju trebao moći oprati. Oprez: kromsumporna kiselina je izuzetno nagrizajuća tvar. Ako niti to ne pomogne, onda je epruveta beznadno prljava i baci ju u smeće.

Cijanurna kiselina je bijela kristalna tvar koja se zagrijavanjem iznad 300 °C (po nekim izvorima iznad 360 °C) kemijski mijenja, pa ne možemo govoriti o njezinu talištu, a pogotovo ne o vrelištu. Pronašao sam podatak da je topljiva u vodi u koncentraciji 0,2 g u 100 mL pri 25 °C. Pretpostavljam da bi mogla biti topljiva i u polarnim organskim otapalima (npr. alkoholima), vjerojatno još i bolje nego u vodi. Cijanurna kiselina je inače dosta stabilna tvar.

Biuret je također topljiv u vodi, a najvjerojatnije i u mnogim polarnim organskim otapalima.

Ako izvodiš ili namjeravaš izvoditi bilo kakve pokuse, savjetujem ti da to radiš isključivo u dogovoru i uz nadzor nastavnika kemije u za to predviđenoj učionici ili laboratoriju. Zagrijavanjem spojeva koji sadrže ugljik, dušik i vodik nije isključena mogućnost nastajanja vrlo otrovnog cijanovodika, H-C≡N. Zato budi oprezan! Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija