relativna gustoća smjese sumporovog(IV)oksida i dusika prema zraku iznosi 1.526 ,koliki su množinski udjeli dusika i sumpor(IV)oksida? molim pomoć,STALNO dobijam krive rezultate,sad mislim da sam ga konačno dobro postavila i opet krivo,vise nemam ideja..

Ime i prezime: inga kovačević inga03@net.hr

Pretpostavili se idealno ponašanje, gustoće plinova odnose se kao i njihove molarne mase (da se lako pokazati uporabom opće plinske jednadžbe). U slučaju plinske smjese riječ je o prosječnoj molarnoj masi, a ona je definirana na sličan način kao i, primjerice, relativna molekulska masa - molarna masa komponente A puta njen množinski udio plus molarna masa komponente B puta njen monožinski udio... Dalje bi trebalo ići (ne zaboravi da je suma svih udjela u smjesi 1).

Mene bi zanimalo odakle ti zadatak?

Javi kako ide. Inače bolju pomoć i savjet čovjek dobije ako kaže kako je postavio zadatak. :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr