Primjna izotopa i izobara

Ime i prezime: Ema Mohorić nenad.mohoric@ri.htnet.hr

Atomi istog elementa s različitim masenim brojem zovu se izotopi. Izotopi nekog elementa mogu biti stabilni ili nestabilni (radioaktivni).

Izotopi se najčešće upotrebljavaju za označavanje (obilježavanje) nekog atoma u molekuli da bi se moglo pratiti što se s tim atomom događa u nekoj reakciji, npr. pri proučavanju reakcijskih mehanizama u kemiji i biokemiji.

Primjer: Nekoj pokusnoj životinji u hranu dodajemo octenu kiselinu kojoj je izotopno označen jedan od dvaju ugljikovih atoma. Kemijska formula obične octene kiseline je CH3COOH, a označene 14CH3COOH odnosno CH314COOH (ovisno o tome želimo li označiti metilni ili karboksilni atom ugljika). Ako nakon nekog vremena izoliramo kolesterol (ili neki drugi metabolit) iz te pokusne životinje, vidjet ćemo da su samo neki, točno određeni atomi ugljika u kolesterolu zamijenjeni izotopom 14C. Na temelju toga možemo zaključiti nešto o mehanizmu biosinteze kolesterola, tj. možemo zaključiti koji ugljikovi atomi kolesterola biosintetski potječu od metilnog, a koji od karboksilnog ugljikovog atoma iz acetata (octene kiseline).

U fizičkoj organskoj kemiji izotope upotrebljavamo za proučavanje tzv. kinetičkog izotopnog učinka. Ako neki atom vodika u molekuli zamijenimo atomom deuterija (D ili 2H), primijetit ćemo da reakcije s tom molekulom teku drugačijom brzinom (najčešće sporije). Što je izotopna izmjena bliža reakcijskom središtu, to je ta promjena veća.

Evo i nekih zanimljivosti o nazivlju vodikovih izotopa: 1H zovemo vodik, laki vodik ili procij; 2H ili D zovemo teški vodik ili deuterij, dok 3H ili T zovemo superteški vodik ili tricij. Za razliku od vodikovih izotopa, izotopi drugih elemenata nemaju posebna imena.

Radioaktivni izotopi upotrebljavaju se u medicini kao radiofarmaceutici (radioaktivni lijekovi za liječenje nekih tumora), te u medicinskoj dijagnostici (kao kontrastna sredstva).

Što se tiče izobara, dovoljno je znati njihovu definiciju: atome različitih elemenata koji imaju isti maseni broj zovemo izobarima. Pitanje o uporabi izobara je pomalo bespredmetno. Da to pomalo pojasnim: Recimo da se dogovorimo da se dva predmeta iste boje zovu istobojnici. I sada netko dođe i kaže: Recite mi nešto o upotrebi istobojnika. Što bi mu ti rekla? Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr