Koje su temprerature vrelišta i tališta uree pri atmosferskom tlaku? Što se dalje događa s biuretom koji nastane zagrijavanjem uree ako se nastavi zagrijavati? Znate li koju učinkovitiju metodu od ribanja da se počisti epruveta?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

Strukturna formula uree je

Njezina je temperatura tališta 133 °C. Urea nema definiranoga vrelišta jer zagrijavanjem njezine taline iz dvije molekule uree nastaje jedna molekula biureta uz izdvajanje jedne molekule amonijaka. Strukturna formula biureta je

Daljnjim zagrijavanjem biureta nastaje cijanurna kiselina čija je strukturna formula

Osim cijanurne kiseline nastaju u manjim količinama i drugi spojevi čija se struktura razlikuje od strukture cijanurne kiseline tako što umjesto jedne, dvije ili tri hidroksilne (-OH) skupine sadrže jednu, dvije ili tri amino-skupine (-NH2). Ti se spojevi redom zovu amelid, amelin i melamin.

Što se tiče pitanja o čišćenju epruvete, to ovisi o tome od čega je epruveta zaprljana, npr. u slučaju smolastih ili masnih organskih tvari obično pomaže jaka lužina. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr