Kako odrediti valencije jednog ili više elemenata (molekula). Unaprijed hvala na odgovoru

Ime i prezime: Ana ana_josipa.dusak@odlikasi.hr

Valencija je svojstvo atoma, a ne molekule. Dakle, ispravno je reći: u molekuli vode atomi vodika su jednovalentni, a atom kisika je dvovalentan.

Djeca u vrtiću ujesen često slažu figurice od čačkalica i plodova kestena. Molekule si također možemo zamisliti kao takve figurice: kesteni su atomi, a čačkalice su kemijske veze. E pa sad, broj čačkalica koje vire iz nekog kestena su valencija tog kestena. Dakle, ako iz nekog kestena vire četiri čačkalice, onda je taj kesten četverovalentan. Isto tako, u molekuli metana (CH4) iz atoma ugljika "vire" četiri kemijske veze, pa je atom ugljika u toj molekuli četverovalentan, a atomi vodika su jednovalentni. Molekula dušika (N2) sastoji se od dva atoma dušika povezanih trima kemijskim vezama (N≡N) pa je zato atom dušika u toj molekuli trovalentan.

Neki atomi imaju uvijek istu valenciju: tako su npr. vodik, natrij, kalij i svi ostali elementi prve skupine periodnog sustava elemenata uvijek jednovalentni. Svi elementi druge skupine periodnog sustava (npr. magnezij, kalcij) su uvijek dvovalentni, a već od treće skupine pa nadalje stvari se pomalo kompliciraju. Kisik je također uvijek dvovalentan (zapravo, postoje dvije-tri iznimke, ali na razini osnovne škole one nisu važne).

Drugi atomi mogu imati različite valencije. Tako npr. željezo može biti dvovalentno, ali i trovalentno. Bakar može biti jednovalentan ili dvovalentan.

Valenciju nekog atoma u molekuli odredit ćemo tako da ju usporedimo s valencijama drugih atoma. Npr. u molekuli sumporovodika (H2S) jasno je da atom sumpora mora biti dvovalentan, jer veže dva jednovalentna atoma vodika (H-S-H). U molekuli sumporovog dioksida (SO2) atom sumpora je četverovalentan, jer veže dva dvovalentna atoma kisika (O=S=O).

Ako te zanima još o valencijama, klikni ovdje, (to je već na gimnazijskoj razini). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr