Pozdrav! Između molekula HCl i H2O nastaju vodikove veze. Kad kisik privlači vodik iz klorovodika nastane oksonijev ion. Je li to primjer za tautomerizmički mehanizam (nadam se da sam dobro prevela tautomerismic...)? Hvala :)

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_1@net.hr

Tautomerija je poseban oblik izomerije. Tautomeri su izomeri koji nastaju brzo i reverzibilno jedan iz drugoga, a razlikuju u položaju vodikovog atoma. Primjer tautomerije bio bi ravnoteža između 2,4-pentandiona (CH3C=OCH2C=OCH3) i 2-penten-2-ol-4-ona CH3COH=CHC=OCH3 (nacrtaj si strukturne formule, bit će preglednije) ili između cikloheksanona i cikloheksen-1-ola.

Više o tautomeriji vidi u udžbenicima organske kemije (npr. S. H. Pine: Organska kemija, Školska knjiga, Zagreb). Tamo ćeš naći i drugih primjera.

Što se tiče tvog primjera, ja to ne bih nazvao tautomerijom, ali nisam sasvim siguran. Po mom mišljenju, tautomerija je premještanje atoma vodika unutar jedne kemijske vrste (molekule), a ne između dvije kem. vrste. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr