interesuje me cime se moze odrediti elementi (kojim postupkom) kojih ima na primer u kostima (da bi se dokazalo koliko se menja njen sastav u odnosu na njenu starost), ili elementi i pigment u kose? unapred hvala

Ime i prezime: kaca vlajic mrvica_from_the_hood@yahoo.com

Sastav tvari utvrđuje se, načelno, kemijskom analizom. U praksi najčešće već znamo ili naslućujemo približni sastav, a analizom ga samo točnije utvrđujemo. Tako, npr., znamo da se kosti sastoje od proteina kolagena i anorganskih kalcijevih soli.

Tijekom čovjekova starenja, udio kalcijevih soli se smanjuje. Ta se pojava zove osteoporoza i ona dovodi do povećane lomljivosti kostiju. Zato je važno odrediti sastav kosti. To bi se moglo učiniti kemijskom analizom, međutim kako uzeti uzorak kosti iz živog čovjeka? Srećom, postoje i druge, manje invazivne metode. Najvažnija od njih je denzitometrija. Više o denzitometriji možeš pročitati na internetu, npr. ovdje i ovdje.

Postoji jedan zgodan pokus na tu temu koji smo radili još u osnovnoj školi. Uzmi oveću pileću kost (koja ti ostane nakon ručka) i ostavi ju preko noću uronjenu u solnoj kiselini (solnu kiselinu možeš kupiti u svakoj većoj trgovini). Idući dan izvadi kost i isperi ju vodom. (Pazi da se kiselinom ne poliješ po prstima!) Kost će biti savitljiva kao gumena cijev! To je zato što je kiselina otopila anorganske soli, a preostao je samo kolagen.

Što se tiče kose, ona je sastavljena od proteina keratina. Da bi se odredio točan aminokiselinski sastav kose, uzorak kose treba najprije nekoliko sati kuhati u koncentriranoj solnoj kiselini (to, naravno, ne pokušavaj kod kuće!), pri čemu dolazi do hidrolize keratina. Zatim iz tog hidrolizata treba izolirati pojedine aminokiseline (npr. kromatografijom) i utvrditi njihove količine. U keratinu je najzastupljenija aminokiselina cistein. Model molekule cisteina i druge zanimljivosti o aminokiselinama i proteinima vidi ovdje.

Pigmenti kose su melanin i njenu slični spojevi. Boja kose ovisi o količinama i omjeru pojedinih pigmenata. Više o tome naći ćeš ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr