žario sam 0.3 grama Fe vune mase.nakon žarenja masa je bila 0.4 grama.izračunao sam da se na 100 dijelova željeza veže 3.33 dijela kisika.isti rezultat sam dobio reakcijom 0.6 grama Cu sa sumporom(masa je narasla na 0.7 grama).dakle,na 100 dijelova bakra veže se također 3.33 dijela sumpora.čudno mi je da su rezultati isti.gdje sam pogriješio? hvala

Ime i prezime: siniša habazin sihabazi@globalnet.hr

Pretpostavimo da si željezo preveo u Fe2O3 onda je porast mase trebao iznositi približno 0,13. Porast mase od 0,1 g, koliko si uspio ostvariti u svom pokusu je dakle sasvim dobar rezultat s obzirom na uvjete izvođenja pokusa.

Sa sumporom si trebao ostvariti veći porast mase (očekivani produkt CuS).

Morao bi ipak imati bolju vagu ili ju bolje rabiti. Bolje podatke, a i račune dobit ćeš s masama vagnutim do stotine grama (1,00 g).

Inače prema podacima dobro si računao, a to je samo takav specifičan slučaj - tako je ispalo (a trebalo bi ipak malo drugačije).

No bez daljnjega, za svaku je pohvalu što si posumnjao da nešto nije u redu - bit će da imaš kemičartsku žicu. :))

Ponoviti pokuse pažljivije, bolje vagati i samo naprijed.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr