Koja je strukturna formula merkaptana? Kako se danas proizvodi? Ima li još kakve primjene osim kao "mirisni" dodatak metanu?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

Merkaptani ili tioli (tioalkoholi) su spojevi koji se izvode iz alkohola zamjenom kisikova atoma sumporovim. Tako se iz metanola (CH3OH) izvodi metil-merkaptan ili metantiol (CH3SH) iz etanola (CH3CH2OH) se izvodi etil-merkaptan ili etantiol (CH3CH2SH) itd.

Ime merkaptan dolazi od latinskog mercurium captans, što znači "onaj koji hvata živu". Merkaptani, naime, rado reagiraju sa živinim spojevima dajući organoživine spojeve merkaptide, npr. reakcijom etantiola sa živinim(II) oksidom nastaje (CH3CH2S)2Hg.

Oksidacijom merkaptana nastaju sulfonske kiseline, pa tako npr. oksidacijom etantiola kalijevim permanganatom ili dušičnom kiselinom nastaje etansulfonska kiselina (CH3CH2SO3H).

"Mirisni" dodatak metanu je najčešće etantiol, a dobiva se reakcijom etil-klorida (CH3CH2Cl) s kalijevim hidrogensulfidom (KSH). Etantiol (etil-merkaptan) se može pripraviti i reakcijom etanola s fosforovim pentasulfidom (P2S5).

Osim kao dodatak metanu, etantiol je donedavno služio kao polazna sirovina u farmaceutskoj industriji za proizvodnju nekih hipnotika (lijekova za uspavljivanje), a i danas ima primjenu kao polazna sirovina u pripravi raznih spojeva. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr