što je LANALCOLUM ? od čega se dobiva? i koja je razlika u topljivosti saliciline i acetilisalicilne kiseline u vodi (koja se tvar bolje otapa)? i kolika je max konc. askorbinske kiseline koja se dnevno smije unijeti preko kože u organizam?

Ime i prezime: sven stojanović vladostojanovic@inet.hr

(1) "Lanalcolum" je najvjerojatnije isto što i lanolin. To je tvar slična vosku, nalazi se kao prirodna mast na ovčjoj vuni odakle se i dobiva. Bijele je boje sa žućkastosmeđom nijansom. Upotrebljava se u kozmetici i farmaciji kao izvrsna podloga za pripravu krema i masti.

(2) Kada govorimo o topljivosti dobro je prvo odabrati neku temperaturu, jer topljivost jako ovisi o temperaturi. Čest je slučaj da je od dvije tvari, A i B, tvar A topljivija pri nižoj temperaturi, a tvar B pri višoj temperaturi. Općenito, acetilsalicilna kiselina je u vodi bolje topljiva od salicilne kiseline.

(3) Preporučena dnevna doza vitamina C (askorbinske kiseline) kreće se od 60 do 200 mg. Vitamin C ne uzrokuje štetne učinke čak niti pri višestruko većim količinama. Neki su autori (npr. nobelovac Linus Pauling) svojevremeno preporučali uzimanje ogromnih količina vitamina C, čak i do 18 g (!), no danas se to općenito smatra pretjeranim. Vitamin C se uobičajeno u organizam unosi hranom, a unos preko kože je vrlo neuobičajen (nisam nikada čuo za takav način unošenja vitamina C). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr