Da li je poznat koji slučaj smrti zbog trovanja sumporovodikom? Koje su sve posljedice trovanja? Ima li kakve razlike ako u doticaj s organizmom dođe otopljen u vodi?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

 


Sumporovodik (H2S) je vrlo otrovan plin, otrovan otprilike koliko i cijanovodik (HCN). Sumporovodik ima izuzetno neugodan, odvratan miris po trulim jajima. Zato su trovanja sumporovodikom rijetka, jer se on u zraku osjeti već i pri najmanjoj koncentraciji. Za konkretan slučaj trovanja ne znam, to bi mogli znati medicinari. U literaturi se navodi da se većina slučajeva trovanja događa u industrijskim postrojenjima.

Sumporovodik je otrov koji djeluje brzo, a u slučaju da nije došlo do smrti, oporavak je također relativno brz. Mehanizam otrovnog djelovanja sumporovodika sličan je mehanizmu djelovanja cijanida: on se veže za željezo u metaloenzimima važnima za stanično disanje i tako onemogućava njihovo normalno funkcioniranje.

Vodena otopina sumporovodika (sumporovodična kiselina) obično sadrži relativno malo sumporovodika, pa je zato i manje opasna. Ne znam što ti znači da "organizam dođe u doticaj" s tom otopinom. Ako bi se čovjek slučajno polio sa sumporovodičnom kiselinom i to odmah isprao, mislim da osim neugodnog mirisa većih problema ne bi bilo. Što se tiče mogućnosti gutanja otopine, to je prilično nevjerojatno, jer ta otopina toliko smrdi da bi prinijeta nosu i ustima odmah izazvala povraćanje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija