nešto ugljenu i odgovorite odmah

Ime i prezime: alen brkić

E moj Alene!
1. Ideja ovog projekta i rubrike nije HITNO rješavanje domaćih zadaća!!! Bez obzira na to mi smo, pogotovo u zadnje vrijeme otkad nam je ovaj servis automatiziran, odgovarali i na takva pitanja.
2. Ne znam da li si proučio prijašnja pitanja i pogledao odgovore, ali ukoliko nisi onda bih ti to preporučio. Naime, učiniš li tako vidjet ćeš da smo uputili nekoliko preporuka onima koji nam postavljaju pitanja. Također je osobi mlada i neopterećena uma lako primjetiti da naše preporuke (molbe) nisu posebno zahtijevne.
3. Molimo sve one koji postavljaju pitanja da se predstave: Ja sam taj idem u taj razred te škole (osnovna ili srednja) u tom gradu. Ovo je prije svega stvar elementarne pristojnosti (koja je očito izgubljena na internetu ili sam ja u krivu!?). S druge strane to smo molili jer nam je A) lakše odgovarati kad znamo uzrast B) osobno nas zanima C) korisno i još niz drugih razloga.
4. Izrazito je nepristojno reći nešto o ugljenu i odgovorite odmah. Ja osobno vjerujem da nije Tvoja namjera bila nešto nam zapovijediti, no na žalost to tako djeluje. Jedan molim vas nije teško napisati.
5. S obzirom da je Tvoje pitanje sve osim precizirano onda ću ja tako i odgovoriti: Ugljen je uglavnom ugljik. Nešto o ugljenu može značiti svašta, a svatko tko o tome išta zna može ti napisati stranice i stranice odgovora. To baš i nema smisla, stoga bi Ti trebao reći konkretnije što te o ugljenu zanima (mada bismo mi kad bismo znali nešto više o tebi već mogli to i bolje procijeniti).

Nadam se da ćeš ovu kritiku, ali i savjete shvatiti pozitivno i javiti se ponovo obrativši pažnju na gornje retke. Ovaj projekt ima obrazovnu ulogu, no kao i svako obrazovanje ne robuje samo kemijskoj struci nego i svemu ostalom (način komunikacije, pristojnost, uvažavanje, sposobnost preciziranja problema ...).

PUNO POZDRAVA VODITELJ OVOG PROJEKTA: mr. sc. Nenad Judaš

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr