Kako se kemijskim putem u laboratoriju može sintetizirat Kreatin monohidrat? (Potrebne kemikalije i pribor) I kako se može dokazat u nekom spoju?

Ime i prezime: Marko Miškić bkl1@vip.hr

Kreatin-monohidrat je prirodni spoj koji se nalazi u mišićima, a ima važnu ulogu u metabolizmu bjelančevina. Sažeta strukturna formula mu je H2N(HN=)C-NCH3-CH2-COOH · H2O. Sportaši ga rabe kao dodatak prehrani.

Ne vidim razloga zašto bi ga netko išao sintetizirati u laboratoriju; jeftinije ga je kupiti gotovog, nego kupovati polazne kemikalije i trošiti vrijeme na njegovu pripravu i pročišćavanje. Industrijski se kreatin-monohidrat pripravlja zagrijavanjem smjese cijanamida, sarkozina i vode, a sirovi se proizvod pročišćava prekristalizacijom.

Pitanje "kako se kreatin-monohidrat može dokazati u nekom spoju" je besmisleno: ponovi si pojmove čista tvar, spoj i smjesa iz sedmog razreda osnovne škole.

Možda si htio pitati kako se može dokazati prisutnost kreatin-monohidrata u nekoj SMJESI, npr. u prehrambenom proizvodu? To se radi instrumentnim metodama kemijske analize (npr. tekućinskom kromatografijom) u za to specijaliziranim laboratorijima. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr