molim vas da mi kažete koje su molekularne mase viske kiseline i olovnog acetata.ako ne znate,kažite mi kako da priredim 20 ml 2M otopine olovnog acetata i 25 ml 1M otopine vinske kiseline.

Ime i prezime: siniša habazin sihabazi@globalnet.hr

Evo da ti malo pomognem: sažeta strukturna formula vinske kiseline je HOOC-CHOH-CHOH-COOH. (Vinska kiselina se inače javlja u 3 stereokemijski različita oblika, kao desna, lijeva i mezo-vinska kiselina, no to nije potrebno znati da bi se izračunala njezina molekulska masa.)

Sažeta strukturna formula acetata olova(II) je (CH3COO)2Pb, a olova(IV) je (CH3COO)4Pb. Pretpostavljam da misliš na sol olova(II). Nadam se da znaš iz molekulske formule izračunati molekulsku masu.

Znam da nisam potpuno odgovorio na tvoje pitanje, ali to sam učinio namjerno. Dao sam ti podatke koji ti mogu pomoći da sam dođeš do odgovora. Ako ipak ne uspiješ, javi nam se ponovno pa ćemo ti dati daljnje upute. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr