pa ovako...čuo sam za neki pokus pod nazivom piroforno olovo(na slovenskom piroforni svinec),ali nemam pojma što je to.možete li mi malo pojasniti kako se taj pokus izvodi i što za njega sve treba. hvala!

Ime i prezime: siniša habazi sinhabazvglobalnet.hr

Radi se o pripravi olova u prahu koje je toliko fino usitnjeno da se na zraku zapali (dolazi do reakcije olova s kisikom iz zraka, tj. do oksidacije).

Propis za izvođenje pokusa na slovenskom jeziku naći ćeš ovdje. Tu ćeš naći i filmski zapis pokusa. Ako imaš problema s razumijevanjem slovenskog, zamoli za pomoć nekoga tko slovenski zna bolje od tebe. Ako se radi o nekoliko riječi, možeš se i nama javiti, ali ne namjeravamo prevoditi čitav tekst.

Ako želiš izvesti taj pokus, razgovaraj s nastavnikom kemije o tome i zamoli ga (ju) da ti pomogne ili da te uputi na drugu stručnu osobu koja će ti pomoći. Nikako nemoj takve stvari raditi sam, jer to može biti opasno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr