Halogeni elementi u spojevima imaju oksidacijski broj -I, a svi osim fluora mogu imati i pozitivne neparne oksidacijske brojeve I, III, V i VII. Pitanje je vrlo kratko: zašto fluor ne može? P.S. Pohvale stranici, steta samo sto sam ju tek nedavno otkrila. Rekli su mi da ne postoje glupa pitanja nego samo glupi odgovori; naime ja ne bih pitala da znam, a sto se tice stvari koje bismo "vec odavno trebali znati" - sve je to relativno.

Ime i prezime: Dijana Tolić armonia@net.hr

Dogovoreno se u nekom spoju između dva izravno povezana atoma negativan stupanj oksidacije pripisuje atomu elementa veće elektronegativnosti. Fluor je element s najvećom elektronegativnošću pa ne može imati imati pozitivan stupanj oksidacije. Klor će na primjer imati pozitivne oksidacijske brojeve u spojevima s kisikom i fluorom koji su elektronegativniji. Uz to, atomi fluora se teško angažiraju u povezivanju s više atoma istodobno (ako F- povezuje dva ili više atoma i dalje je oksidacijski broj –I) pa nisu poznati (barem meni) spojevi u kojima bi oksidacijski broj fluora bio niži od –I.
I meni su rekli da nema glupih pitanja već samo odgovora. Nisam baš siguran u to... Gdje spada ovo?

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr