Hello, opet ja;), s jednim sunčanim pitanjem. Kada se neka kemijska reakcija odvija «pod utjecajem sunčeve svjetlosti», na primjer smjesa vodika i klora pri sobnoj temperaturi obasjana sunčevom svjetlošću eksplodira u klorovodik, što se zapravo događa u reakciji, odnosno kako ju je sunce pospješilo? Meni zapravo nije jasno što su to sunčeve zrake i od čega se sastoje. Znam otprilike koji elementi tvore sunce, da li su u sunčevim zrakama isti ti elementi? Zašto onda ne zbrojimo u reakciju sve te elemente koji «stižu» sa zrakama? Da li su uopće bitne baš sunčeve zrake ili bi se sve slične reakcije odvijale s bilo kakvom svjetlošću?

Ime i prezime: Dijana Tolić armonia@net.hr

 


Da bi neka kemijska reakcija započela potrebno je svladati određenu energijsku barijeru. Vjerojatno si primjetila da se benzin neće, sam od sebe, zapaliti na zraku. Potrebno je zapaliti ga (na ovaj ili onaj način) i tek tada počinje reakcija s kisikom.
Vjerojatno si čula da smjesa vodika i kisika može stajati koliko hoćeš i da neće doći do reakcije no ubaciš li u nju upaljenu šibicu doći će do eksplozije tj., kemijska reakcija dogodit će se u vrlo malom djeliću sekunde.
Kad procuri plinska instalacija eksplozije se događaju tek kad netko uđe u kuću i upali svjetlo ili uđe sa zapaljenom cigaretom.
Očito, potrebna je neka minimalna energija da započne kemijska reakcija.
Tu minimalnu energiju da bi započeo neki reakcijski mehanizam zovemo energija aktivacije. Energija aktivacije ovisna je o načinu na koji se reakcija zbiva.

Ukratko, svjetlost je energija, a svjetlost određene valne duljine ima dovoljnu energiju da započne reakciju vodika i klora (dakle neće doći do reakcije uporabom bilo kakvog zračenja).

Čini mi se da ne razumiješ i ne razlikuješ pojmove element i elemntarna tvar. Osim toga, učenica trećeg razreda gimnazije morala bi znati malo više o svjetlosti i energiji. Preporučujem pročitati malo više o tome pa pitati što ti nije jasno. :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 


Iako je to već i kolega Judaš učinio, evo da i ja odgovorim na tvoje pitanje.

Ako sam te dobro razumio, ti pretpostavljaš da se Sunčevo zračenje sastoji od atoma kakvi se nalaze na Suncu. Ta ti je pretpostavka potpuno pogrešna. Zračenje se ne sastoji od atoma, nego od fotona.

Sunčevo zračenje, kao i svako drugo elektromagnetsko zračenje, možemo vrlo pojednostavljeno zamisliti kao roj fotona. Ako foton dovoljno velike energije udari u neku molekulu, on će joj predati energiju koja može izazvati neku kemijsku reakciju, npr. raspad te molekule na atome ili reakciju s drugom molekulom. Potpuno je svejedno je li taj foton došao sa Sunca, iz ultraljubičaste žarulje ili nekog trećeg izvora zračenja, bitno je samo da ima dovoljnu energiju. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija