unaprijed sorry na gnjavazi ovim pitanjem,,,al ljeto je i mozak mi je na paši tak da previse ne mogu razmisljati ali procitala sam da helij moze tvoriti He2 + ione pa me zanima kako to da to postoji jer znam da on ima savrsen oktet i da ne postoji molekula helija ali ovo postoji?!????

Ime i prezime: Matea Vlatković vlatkovicmatea@yahoo.com

Bilo kojem atomu možeš oduzeti ili dodati elektrona koliko te volja, samo je pitanje koliku ćeš energiju za to utrošiti. Helijev atom ima stabilnu elektronsku konfiguraciju 1s2 s dva (a ne osam!) elektrona u vanjskoj (ujedno i jedinoj) ljusci, a uz utrošak određene energije te elektrone može otpustiti. Tu energiju zovemo druga energija ionizacije helija, i ona iznosi 5250,56 kJ/mol.

S druge strane, kemijska veza između dva atoma nastaje zato da bi ta dva atoma poprimila stabilnu elektronsku konfiguraciju susjednog plemenitog plina. Helijev atom tu konfiguraciju već ima, pa nema potrebe da gradi kemijsku vezu kako bi postigao ono što ima i bez nje.

Ioni He2+ zapravo su ogoljele jezgre atoma helija (2 protona i 2 neutrona). Zovemo ih još i α-čestice. Kad nastane, α-čestica ima težnju da "pokupi" dva elektrona i prijeđe u stabilno stanje, atom helija. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr