Nešto o koheziji, adheziji i kapilarnosti, što prije ako je moguće.

Ime i prezime: Goran Školjarev dragan.skoljarev@zd.hinet.hr

Kohezija je sila koja djeluje među česticama iste tvari, najčešće se podrazumijeva kapljevita tvar. Adhezija je pojava koja se javlja na granici faza, najčešće je u pitanju kontakt kapljevite i čvrste faze. Kapilarnost je posljedica odnosa između sila adhezije i kohezije za neki sustav. Razlikujemo dva procesa u kapilarama: kapilarna elevacija i kapilarna depresije. Primjer elevacije je kapilara uronjena u vodu, a depresije kapilara uronjena u živu. Objašnjenje: do elevacije dolazi kad je sila adhezije na materijal kapilare veća od sile kohezije unutar kapljevine tako da je oblik granične površine konkavan, tj. kapljevina želi "nakvasiti" materijal koji je u njega uronjen. Visina dignutog stupca ovisi upravo o razlici u ovim silama, površinskoj napetosti i promjeru kapilare. Primjer 2: Prospemo li živu na staklo ona će se formirati u kuglice koje će se glatko kotrljati po površini stakla, prospemo li ju po površini srebra razlit će se. To je rezultat toga što je sila adhezije između stakla i žive manja od sile kohezije unutar žive, a između srebra i žive veća nego unutar žive.
Tvari koje imaju jako svojstvo adhezije koristimo kao ljepila (najčešće su to organske visokopolimerne tvari).
Naravno da ove sile djeluju u kontaktu svih faza.

Molim Te da mi ubuduće napišeš konkretnije pitanje te razred i školu koju pohađaš, kako bih ti mogao što preciznije odgovoriti na način koji će ti biti zadovoljavajući i razumljiv.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com