Samo u jednom udžbeniku (fizika) sam pronašla informaciju da su protoni i neutroni građeni od još manjih čestica; no s ne previše opširnim objašnjenjim. Možete li mi napisati štogod više o tim samim elementarnim česticama, koje se više ne sastoje ni od čega drugoga ili su neraščlanjive na manje dijelove; a tvore protone, neutrone i elektrone? Mogu li negdje pročitati nešto više o tome?

Ime i prezime: Dijana Tolić armonia@net.hr

Da, protoni i neutroni su doista građeni od još manjih čestica. Te manje čestice zovemo kvarkovi. O kvarkovima vidi ovdje. Tu ćeš naći i poveznicu na članak o kvarkovima na e-školi fizike gdje je odgovoreno i na tvoje pitanje o strukturi kvarkova.

O kvarkovima možeš nešto više pročitati u knjizi prof. Vladimira Paara Što se zbiva u atomskoj jezgri. Ta je knjiga pisana jednostavnim i razumljivim jezikom i bogato je ilustrirana. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr