Pozdrav! Slijedeći zadatak sam pokušala riješiti.Zanima me jesam li na dobrom putu. 11,2 L fosfina reagiralo je s kisikom pri 0,00°C i 1,00 atm. a)Napiši uravnoteženu jednadžbu kemijske reakcije. b)Koliki je volumen zraka bio potreban za reakciju? c)Izračunaj masu nastalog čvrstog oksida. Moje rješenje: a)4PH3+8O2-->P4O10+6H20 b)za V zraka sam dobila 26,15 dm3. Uvrstila sam u formulu V(zraka)=V(O2)/volumni udio(O2). c)m(P4O10)=15,17g. Da li je to točno? 2.ZADATAK: Sve je isto (a i b) ali je umjesto fosfina sumporvodik reagirao s kisikom.Zanimaju me odgovori na:2c)Produkti reakcije uvođeni su u vodu.Nakon toga u nastalu otopinu dodavana je vodena otopina kalijevog permanganata do zadržanja ljubičaste boje. d)U otopinu je na kraju dodavana vodena otopina barijevog oksida. HVALA!

Ime i prezime: Jasminka Dizdarević jasminka.dizdarevic@ka.htnet.hr

1. Ovo s fosfinom pod a) je u redu iako ne piše do kojih produkata (npr. možda oksidacija ide samo do fosforova(III) oksida koji je pri 0 °C također krutina). Ako nastaje P4O10, iz tvoje jednadžbe se odmah vidi da je volumen kisika dvostruko veći, 22,4 dm3. Kad podijeliš s 0,21(volumni udio kisika) dobiješ malo veći broj nego što je tvoje rješenje. Množina oksida iznosi 1/8 mola što bi trebalo odgovarati masi od 35,5 grama.

2. Isto tako, sumporovodik može reagirati s kisikom dajući više različitih produkata, ovisno o uvjetima i sastavu reakcijske smjese. Uz dovoljno kisika reakcija ide do sumporova(IV) oksida:
2 H2S + 3 O2 -> 2 SO2 + 2 H2O
Nije mi jasno, ono što piše iza 2c) nisu pitanja. Uglavnom, u vodi sumporov(IV) oksid reagira s vodom:
SO2(aq) + H2O <=> HSO3-(aq) + H+(aq)
Permanganat oksidira sulfit do sulfata koji se istaloži dodatkom barijevih iona (vodena otopina barijeva oksida ne postoji već se radi o otopini hidroksida, odnosno barijevoj lužini) kao teško topljiv barijev sulfat.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr