Da li mi možete nešto reći o Cucurbiturilu C36H36N24O12. -kolika mu je adsorptivna površina -u kojim se otapalima najbolje otapa polarnim,nepolarnim -da li mu je prilikom djelovanja neophodna određena ph vrijednost. Hvala na odgovoru !

Ime i prezime: Tomislav Džepina aslabic@inet.hr

Kukurbiturili su makrociklički spojevi sastavljeni od glikolurilnih jedinica. Njihovu strukturu možemo prikazati formulom

pri čemu n označava broj glikolurilnih jedinica. Spoj koji navodiš je kukurbit[6]uril, tj. sastoji se od 6 monomernih jedinica. Iako poznat još davne 1905. godine, njegova je struktura odgonetnuta tek ranih 1980-ih. U posljednjih 5 godina korejski kemičar Kimoon Kim i suradnici pripravili su kukurbit[n]urile s n = 5, 7, 8 i 9. Nedavno sam na jednom svom predavanju govorio o kukurbit[8]urilu, pa sam za tu priliku složio dva molekulska modela. Evo ih:

Kukurbiturili i njima slični spojevi zanimljivi su u supramolekulskoj kemiji jer u svoju šupljinu mogu smjestiti manje molekule, pa čak i katalizirati reakcije između njih. Promjer šupljine kukurbit[6]urila je oko 6 Å. Nemam podatke o topljivosti tih spojeva, ali pretpostavljam da su dobro topljivi u većini organskih otapala. Što se tiče vrijednosti pH, ona baš i nema nekog smisla u organskim otapalima.

Gdje si čuo za te zanimljive spojeve? Na što točno misliš pod "njegovim djelovanjem"? Javi nam se ponovno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr