Kako da napravim sapun i sampon koji je efikasan u pranju mekom vodom (kisnicom ili vodom koja se dobije omeksavanjem). Ako je komplikovano, da li netko u Hrvatskoj proizvodi takve vrste sredstava za pranje?

Ime i prezime: Sinisa Petkovich Markoni2000@aol.com

Tako nešto bi trebao svaki sapun ili bilo koje drugo sredstvo za pranje. Najčešće je problem napraviti takav recept koji radi u tvrdoj vodi jer magnezij i kalcij s običnim sapunima čine netopljive spojeve koji se talože za vrijeme pranja. Zato se u detergente dodaju fosfati ili zeoliti koji vežu nepoželjne katione. S mekom vodom tako nešto se ne bi trebalo dogoditi. Osim ako u postupku omekšavanja u vodi nije zaostala veća koncentracija kalcija ili magnezija ili voda nije prirodno obogaćena tim metalima, ali ne i karbonatom (ponekad se prilikom omekšavanja uklanjaju karbonatni ioni i zamjenjuju drugima, npr. kloridnim).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr