dali je moguće nitrirati benzojevu kiselinu? ako je molio bih vas za postupak.hvala

Ime i prezime: Ivica matković imatko@net.hr

Da, moguće je. Nitriranjem benzojeve kiseline nastat će najprije m-nitrobenzojeva kiselina, a daljnjim nitriranjem 3,5-dinitrobenzojeva kiselina. Opis postupka priprave 3,5-dinitrobenzojeve kiseline nitriranjem benzojeve kiseline (na engleskom jeziku) naći ćeš ovdje. Ako budeš išao ponavljati taj postupak, svakako radi s manjim količinama, predlažem s jednom desetinom (2 L postaje 2 dL, 61 g postaje 6,1 g itd.). Isto tako, nemoj raditi sam nego u dogovoru i uz nadzor nastavnika kemije!

Druge se nitrobenzojeve kiseline mogu pripraviti "zaobilaznim" metodama. Tako se npr. p-nitrobenzojeva kiselina dobiva nitriranjem toluena i oksidacijom nastalog p-nitrotoluena. Ako te zanimaju detalji, javi nam se ponovno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr