Na površinskim kopovima gipsa u Kosovu polju kod Knina nalaze se jezera, nastala dotijekom podzemne vode u stare kopove. Površina vode iznosi oko 100x100 m, dubine i do 10 m. Bokovi vode dodiruju gips a u dnu jezera su anhidriti.Starost jezera je 40-50 godina.Za visokih voda postoji cirkulacija do stalnog toka Kosovčice koja je pritok Krke. Postoji li mogućnost enormnog disociranja gipsa i zagađenja Krke. U jezerima nema ribljeg fonda a uz obale je oskudna flora (šaš i trstika)

Ime i prezime: Boris Lukšić blukšić@igi.hr

Brzina otapanja ovisi o toliko faktora da ne znam što bih odgovorio. Kalcijevi sulfati su puno topljiviji (mislim na produkt topljivosti) od karbonata, ali na brzinu utječu cirkulacija vode, ionska jakost, površinski inhibitori, ukupna površina mineralâ, temperatura...). Predlažem da pitate nekoga iz Laboratorija za procese taloženja Instituta Ruđer Bošković (http://www.irb.hr/hr/str/zkm/LPT/). Imaju mnogo iskustva s otopinama kalcijevih sulfata i modelima njihovog taloženja i otapanja.
@@

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr