zašto se pri hidrauličkom pogonu kao sredstvo za prijenos sile ne rabi obična voda nego skupo mineralno ulje?

Ime i prezime: ivana topalušić mojo.topalusic@.bj.ht.hr

Napokon, nakon duljeg vremena, vidim jedno dobro i pametno pitanje, koje odudara od uobičajene šablone tipa "napišite mi sve o kristalima za referat koji imam sutra". Volio bih da ovakvih pitanja bude više.

Mineralno se ulje rabi u hidraulici zbog toga što je ono po čitavom nizu svojstava za tu namjenu prikladnije od vode. Evo nekih od razloga:

(1) U hidraulici tekućina mora moći podnijeti ne samo vrlo velike, nego ponekad i vrlo male tlakove (npr. kada klip u nekom hidrauličkom uređaju usisava tekućinu). Pri malim tlakovima voda lako prelazi u plinovito stanje, pri čemu nastaju mjehurići. Kako su plinovi, za razliku od tekućina, dobro stlačivi, to bi pri stvaranju mjehurića došlo do mehaničkih šokova u uređaju.

(2) Voda je, za razliku od mineralnog ulja, za metale dosta korozivna, pogotovo pri velikim tlakovima.

(3) Ulje ima zgodno svojstvo podmazivanja, čime se smanjuje trenje između klipova i cilindara uređaja. Voda to svojstvo nema.

(4) Vezano uz (1), u usporedbi s uljem voda ima uži temperaturni raspon u kome je tekuća, što bi bitno smanjilo područje radne temperature uređaja koji bi rabio vodu kao medij. Nadalje, voda ima veliki temperaturni koeficijent širenja, a gustoća vode se ne mijenja linearno s temperaturom (tzv. anomalija vode). Zbog toga bi pri sniženoj temperaturi moglo doći do mehaničkog oštećenja cilindara hidrauličkog pogona.

Šteta što na ovo pitanje nije odgovorio Jurica Alešković, siguran sam da bi on to učinio bolje od mene, ali nadam se da će ti i ovo biti dovoljno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr