mozete li mi ukratko opisati svojstva ionskih kristala? HITNO

Ime i prezime: snjezana miljanovic mancy@gmx.net

Kemijska svojstva tvari proizlaze iz elektronske strukture jedinki koje sačinjavaju dotičnu tvar i medusobnih interakcija tih jedinki ako se tvar nalazi u krutoj ili tekućoj fazi (za plinove se uglavnom mogu zanemariti interakcije među molekulama). Elektronska struktura je tak', dosta neodređen pojam u ovom odgovoru, možeš ju shvatiti kao ono što određuje kako i koliko lako (drugim riječima, reaktivnost) će neki spoj stupati u neku reakciju.
Ionski kristal je sačinjen od pozitivno i negativno nabijenih iona koji se međusobno elektrostatski privlače. Moram napomenuti da je elektrostatsko privlačenje među nabijenim molekulama najviše doprinosi energiji njihove međusobne interakcije. Hoću reći daje potrebno uložiti puno energije za razdvajanje dvije suprotno nabijene čestice. Ioni se u kristalu slažu tako da se oko svakog kationa smjesti što više aniona i obratno. Broj aniona koji se mogu smjestiti oko pojedinog kationa određen je omjerom ionskih radijusa kationa i aniona. Ovo može biti tako jer ionska veza (jer je elektrostatske prirode) nije usmjerena u prostoru, za razliku od kovalentne. Tako otprilike izgleda ionski kristal i iz toga prizlaze i njegova svojstva - ionski kristali su uglavnom tvrdi i s visokim talištima, dobro će se otapati u polarnim otapalima i njihove otopine će provoditi struju. Kruti ionski kristali ne provode struju, ali njihove taline da jer su u talini ioni puno pokretljiviji. U krutom kristalu svaki ion je 'zarobljen' u kristalnoj rešetki jer bi njegovo pomicanje zahtijevalo značajne promjene u velikom dijelu kristala za što je pak potrebno uložiti puno energije. U talini lokalne promjene strukture nastale pomicanjem pojedinog iona mogu ostati lokalne i time energetski puno manje zahtjevne.

Nadam se da sam ti dao neke smjernice. Ako ti je nešto od ovoga nejasno, naravno ponovno postavi pitanje.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr