Ime i prezime: Melita Varga Morena.Varga@public.srce.hr

Zadatak je nejasno postavljen. Što znači 2 mola joda: 2 mol I2 ili 2 mol I? Bilo bi ispravnije zadati koliko se ATOMA joda nalazi u jednoj molekuli aminokiseline. Pretpostavit ću da se u jednoj molekuli aminokiseline nalaze dva atoma joda, jer samo tako dobivam ponuđeno rješenje.

Dva atoma joda doprinose relativnoj molekulskoj masi aminokiseline s 2 · 126,9 = 253,8. Zadano je da tih 253,8 čini 58,6 % relativne molekulske mase, pa je onda Mr = 253,8 / 0,586 = 433,1. Molarna masa je, dakle, 433,1 g/mol. (To je praktički jednako ponuđenoj vrijednosti od 432,9 g/mol.)

Napominjem još jednom da je zadatak loše postavljen, a ovaj postupak je više "naštimavanje" rješenja nego rješavanje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr