Molim vas za danas odgovor kako rjesavati zadatke s elektrolizom, hidrolizom, disocijacijom i nastajanjem soli. Znam da soli nastaju na 6 nacina i da hidroliza ovisi je li s talinom ili vodenom otopinom, pozdrav!

Ime i prezime: Davor Jercinovic rk-9a1crk@ri.tel.hr

Ukratko: napišeš uravnoteženu jednadžbu kemijske reakcije, iz nje postaviš stehiometrijske omjere i izračunaš ono što se u zadatku traži. O elektrolizi vode vidi ovdje. O nalaženju stehiometrijskih koeficijenata ("izjednačavanju") dosta smo pisali na e-školi kemije, vidi npr. članak Nenada Judaša ovdje, Kristijana Kovača ovdje i moje malenkosti ovdje.

Što ti znači da "hidroliza ovisi je li s talinom ili vodenom otopinom"? Da nisi pomiješao hidrolizu s elektrolizom? Kod svake će se elektrolize izlučivati ono za izlučivanje čega je potrebna najmanja energija. Budući da u vodenoj otopini osim iona soli imaš i ione nastale disocijacijom vode, to često produkti elektrolize vodene otopine neke soli neće biti identični produktima hidrolize taline te iste soli.

Još bih htio prokomentirati tvrdnju da soli nastaju na 6 načina. Uvijek me iznova začudi koliko ljudi vole biti formalisti, a tome, nažalost, doprinose i neki nastavnici. To ti je otprilike kao da kažeš da se čovjek može poskliznuti i pasti na 6 različitih načina. Takav način razmišljanja ne samo da ne pomaže razumijevanju biti stvari, nego mu čak i šteti. Bitno je shvatiti da su soli ionski spojevi sastavljeni od kationskog i anionskog dijela i bitno je znati razlikovati soli od drugih skupina spojeva. Naravno da treba znati napisati jednadžbu reakcije u kojoj iz neke lužine i neke kiseline nastaje odgovarajuća sol i voda, ali ako netko vidjevši takav zadatak prvo ide razmišljati o tome o kojemu se od 6 mogućih načina nastajanja soli tu radi, onda je to zbilja tragično. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr