Čija je kratica ppm? Nadam se da mi možete pomoći oko ovih zadataka vezanih uz stehiometriju kem. reakcija: 1. Neki oksid skandija reducira se vodikom do elementarnog skandija. Masa skandija je 1,423g, a masa elementarnog skandija 0,929g. a) Kako glasi formula skandij-oksida? b) Kolika je masa vode koja nastaje reakcijom (vodik se oksidira u vodu)? 2. Grijanjem se natrij-nitrat djelomice raspao na kisik i natrij-nitrit. Grijanjem 4,25g natrij-nitrata masa se smanji za 1,65g. Izračunaj broj formulskih jedinki neraspadnutog natrij-nitrata. 3. Izračunaj volumen zraka potrebnog za potpuno uzgaranje 640g metana. 4. Voda za piće u kojoj ima otopljenog sumporovodika u maloj količini je neugodna mirisa. Kroz takvu vodu propuša se plinoviti klor, a zatim se voda filtrira da se ukloni istaloženi sumpor. a) Napiši jednadžbu reakcije. b) Izračunaj masu potrebnog za oksidaciju sumporovodika u 2,5 m3 vode u kojoj je maseni udio 10 ppm. (Pretpostavimo da je gustoća vode 1 g/cm3)

Ime i prezime: andrea horvat andy@net.hr

Kratica ppm znači "dijelova na milijun". To znači da ako npr. u milijun grama vode (= 1000 kg) dodaš 1 gram etanola, dobit ćeš otopinu etanola u vodi koncentracije 1 ppm.

Što se tiče zadataka, naravno da ti možemo pomoći oko njih, ali što ti točno nije jasno? Nadam se da ne očekuješ od nas da ti serviramo gotova rješenja s kompletnim postupkom. Pokušaj ih riješiti sama, pa ako ti nešto u postupku baš nikako nije jasno, onda nas točno to pitaj. I jedan savjet: nemoj u istom pitanju slati po nekoliko nevezanih pitanja. Radije pošalji više pitanja. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr