molim vas da mi ukratko opišete postupak posrebrivanja bakrene ploče.ukoliko je moguće molim vas da mi odgovor pošaljete prije petka jer moram predati maturu. HVALA, Ines

Ime i prezime: Ines Palčić in_es@vodatel.net

Najčešće se bakar posrebruje elektrolitički iz cijanidne otopine srebra (srebro je prisutno kao Ag(CN)2-). Pri tome je bakar katoda na kojoj se zbiva redukcija iona u elementarno srebro.
Točna receptura elektrolitske otopine, temperatura, gustoća stuje, napon i trajanje elektrolize utjecat će na konačnu boju, sjaj, hrapavost i mehanička svojstva sloja srebra. Ponekad se između bakra i srebra nanosi još jedan sloj nekog drugog metala koji će učvrstiti srebro na površini. Za detalje bi se mogla obratiti na Restauratorski odjel Muzeja za umjetnost i obrt. Ti se ljudi stalno bave sličnom problematikom pa vjerujem da ti mogu više pomoći.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr