Dobila sam referat o vodiku i zanima me gdje mogu naci o njegovoj štetnosti? Da li mi mozete reci nesto o tome ili napisati stranicu na kojoj to mogu pronaći?

Ime i prezime: Slavica svolf@inet.hr

Prije svega vodik nije otrovan plin.Na ljudski organizam djeluje isključivo kao inertni plin, nije mi poznato da ima bilo kakve interakcije s organizmom.Ako bi zaključivali prema kemijskim parametrima imali bi sljedeće premise:vrlo je slabo topljiv u vodi , a samim time i u tekućini koja vlaži pluća,ne veže se na hemoglobin, vrlo je slabo reaktivan zbog velike energije disocijacije, naime malo tvari reagira s vodikom pri sobnoj temperaturi i tlaku (uz odsustvo katalizatora), tako da možemo pretpostaviti da nema direktnog agresivnog djelovanja na organizam.Bilo kako bilo o eventualnom biološkom djelovanju ili o utjecaju dugotrajnog izlaganja vudiku trebalo bi konzultirati liječnike ili biologe koji se time bave.Ovo je dosta specifično pitanje pa ne znam gdje bi mogla naći odgovore (probaj u medicinskoj enciklopediji i sl.) .Ako ja nešto nađem javit ću ti!

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com