Zanima me kako se može odijeliti i dobiti kalijev manganat iz smjese sa manganovim (IV)- oksidom koja ostaje nakon žarenja kalijevog permanganata pri dobivanju kisika ?

Ime i prezime: Vjekoslav Žtrukil vjeko@hpd.botanic.hr

Pretpostavljam da se radi o sljedećoj reakciji:
2 KMnO4 (240 °C) -> K2MnO4 + MnO2 + O2

Samo razdvajanje K2MnO4 od MnO2 ne bi trebalo biti problem. K2MnO4 je topiv u vodi, a oksid MnO2 nije, no ima tu i jedan problem. Manganat je vrlo nestabilan, pa se već pod utjecajem CO2 i vlage iz zraka polagano raspada prema reakciji:

3 MnO42- + 4 H2CO3 -> 4 HCO3- + MnO2 + 2 MnO4- + 2 H2O

S druge strane, ako otapanje K2MnO4 vršimo u lužnatom mediju, vjerojatno će doći i do djelomičnog otapanja MnO2. Po mom mišljenju razdvajanje bi se moralo moći postići otapanjem u blago zaluženoj vodi koju smo prethodno prokuhali radi istjerivanja CO2, a uparavanje vodene otopine bi trebalo vršiti u vakuumu. To je moj prijedlog, no samo provedba eksperimenta može pokazati da li stvar ide.

Odgovorio: Goran Stefanic   stefanic@rudjer.irb.hr