Moram da napisem referat iz ugljenih hidrata a nastvnica je ponudila sledece teme fruktoza,celuloza,sve o mastima i uljima,skrob i glukoza.Molim vas da mi napisete sve sto znate o bilo cemu od ovoga pretrazio sam ceo internet nigde nisam mogao da nadjem odgovor?Bicu vam veoma zahvalan. Unapred hvala.

Ime i prezime: Nemanja Ninkovic libertylad59@yahoo.com

Ugljikohidrati ili šećeri su spojevi opće formule Cn(H2O)n. U ugljikohidrate ubrajamo monosaharide, oligosaharide i polisaharide, kao i neke njihove derivate.

Monosaharide dijelimo na aldoze ili polihidroksialdehide, (npr. glukoza, riboza, galaktoza...) i ketoze ili polihidroksiketone (npr. fruktoza). Oligosaharidi nastaju povezivanjem manjeg broja (tipično dvije ili tri) molekule oligosaharida (npr. saharoza, laktoza...). Polisaharidi ili složeni ugljikohidrati nastaju povezivanjem velikog broja (često više tisuća) molekula oligosaharida. Primjer su škrob i celuloza.

Masti i ulja nisu ugljikohidrati. O njima smo također dosta pisali na e-školi kemije, vidi npr. ovdje.

O ugljikohidratima je pisao i Kristijan Kovač ovdje, a više o njima naći ćeš u svakom boljem udžbeniku organske kemije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr