Koja je razlika između Kelvinove i Celzijeve ljestvice?

Ime i prezime: Ivana Spevak ivana.spevak@public.carnet.hr

Celsiusova i Kelvinova ljestvica su dvije različite temperaturne ljestvice. Osim njih, postoje još i druge ljestvice, npr. Fahrenheitova.

Celsiusova se ljestvica temelji na podjeli temperaturnog intervala između ledišta i vrelišta čiste vode pri standardnom atmosferskom tlaku na sto dijelova, pri čemu je ledište po definiciji pri 0 °C, a vrelište pri 100 °C. Temperature niže od temperature ledišta vode označavaju se negativnim predznakom (npr. t = −20 °C). Uobičajeni simbol za Celsiusovu temperaturu je t ili θ.

Budući da je temperatura, po definiciji, mjera kinetičke energije molekula, temperature s negativnim predzanakom mogle bi pogrešno navesti na zaključak da molekule imaju negativnu kinetičku energiju, što je, naravno, nemoguće.

Međunarodni sustav mjernih jedinica (SI) za temperaturu propisuje jedinicu kelvin (simbol K). Tu temperaturu zovemo još i termodinamička temperatura (simbol T). Temperaturna razlika od 1 K jednaka je temperaturnoj razlici od 1 °C, što izražavamo jednadžbom

ΔT/K = Δt/°C.

Razlika je u tome što se za nula kelvina uzima temperatura tzv. apsolutne nule, odnosno najniže moguće temperature pri kojoj molekule imaju najmanju moguću kinetičku energiju. Ta temperatura na Celsiusovoj ljestvici iznosi t = −273,15 °C, pa možemo pisati

t/°C = T/K − 273,15.

To znači da ako je Celsiusova temperatura u prostoriji 25 °C, onda je termodinamička (ili Kelvinova) temperatura 298,15 K.

Celsiusova temperatura je praktičnija za uporabu u svakodnevnom životu (vremenske prognoze, recepti za kuhanje i sl.), a termodinamička je praktičnija u znanosti jer ima jednostavniji fizikalni smisao.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr