Bok! Mene zanima koje su prednosti olovnog akumulatora u odnosu na druge. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Nataša Mijatović marija.mijatovic@zg.hinet.hr

Glavna prednost olovnih akumulatora je njihova niska cijena. Uz to su pouzdani i imaju dovoljno velik kapacitet i napon za upotrebu u automobilima i sl. Kad se traži veća količina struje po masi akumulatora, koriste se druge vrste, poput srebro-cink akumulatora. Razumljivo, oni su puno skuplji i vrlo kratko traju pa ih nećeš naći ni u Mercedesu, a kamoli Fiatu, Fordu ili možda Zastavi. Vijek trajanja olovnog akumulatora nije dug, nekoliko godina, no skratit će se ako stoji prazan jer tada elektrode (olovov(II) sulfat) prekristaliziraju. Nezgodna je osobina olovnog akumulatora što se sâm polagano prazni pa se mora povremeno puniti i kad nije u upotrebi.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr